PŘI NÁKUPU NAD 1500 KČ - DOPRAVA ZDARMA!!

Inkoustový tisk

Jak funguje inkoustová tiskárna?

Obecně princip inkoustové tiskárny spočívá ve vystřelování mikroskopických kapek inkoustu z tiskové hlavy. Předtím než se tak stane, musí být tisková hlava díky speciální pumpě naplněná inkoustem ze zásobníků (cartridge).  Pak jsou barevné kapky inkoustu pomocí trysek pod tlakem vystřelovány na papír.

Většina inkoustových tiskáren vychází při míchání barev z CMYK cartridgů (Cyan - azurová, Magenta - purpurová, Yellow - žlutá a Black – černá barva). Ostatní barevné odstíny vznikají kombinací těchto základních barev. V rámci inkoustového tisku existují 3 odlišné alternativy nanášení inkoustu.

1. Termický tisk

Při tomto způsobu nanášení je inkoust ze zásobníku barev přivedený do trysek, uvnitř kterých jsou umístěny rezistory. Ty ohřejí tisk na vysokou teplotu, v důsledku čehož dojde zároveň ke zvýšení tlaku a inkoust je následně tryskami vystřelovaný na papír. Chemické procesy se pak postarají o fixaci inkoustu.

Požadované barvy se míchají přímo na papíře překrýváním jednotlivých mikroskopických kapek nebo umisťováním kapek vedle sebe tak, že při běžném pohledu není možné rozeznat oddělené barvy. Na výsledné kvalitě tisku se pak kromě jiného podílí i hustota umístění jednotlivých kapek.

2. Piezoelektrický tisk

Piezoelektrický tisk, podobně jako termický, při nanášení inkoustu využívá k vystřelování kapek vytvořený tlak. Rozdíl je však v tom, že tlak v tomto případě není důsledkem vysoké teploty, ale vzniká působením elektrického proudu na piezoelektrický prvek. Ten se „deformuje“ a vytvořený tlak vystřeluje inkoust na papír. Inteligentní řídící jednotka tiskárny zároveň optimalizuje tvar vystřelovaných kapek tak, aby bylo dosaženo co nejvyšší kvality tisku.

3. Voskový tisk

Toto nanášení inkoustu je v podstatě kombinací piezoelektrického a laserového tisku. Inkoust má voskovou konzistenci, která se nahřáním rozpustí a namíchá do požadovaného odstínu v tiskové hlavě. Po namíchání příslušného odstínu je inkoust stejně tak jako při piezoelektrickém tisku vystřelovaný pod tlakem. Tentokrát ovšem ne přímo na papír, ale nejprve na válec podobně jako je tomu při laserovému tisku. Po otisknutí papíru na válec ovšem na rozdíl od laserového tisku nedochází k zapékání inkoustu.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení